Про гру


Городки – старослов’янська гра. Її історія нараховує декілька століть. Городки згадувались і в казках, і в стародавніх легендах та в документах, що відносяться до історії Древньої Русі. Ця гра увійшла в нашу історію як частина національної культури.

 

 

Гра у городки розвиває глазомір, швидкість та натиск.  "Битою мечусь — это глазомер, битою бью — это быстрота, битою выбиваю — это натиск" — дане визначення городкам, зроблене великим полководцем А.В.Суворовим, стало майже класичним. Цією грою цікавиться і цар Петр І. Цілком ймовірно, що назви деяких фігур , таких як «гармата», «артилерія», беруть свій початок саме з тих часів.

Гра в городки була улюбленою фізичною справою для багатьох видатних діячів національної науки, культури та письменників. А саме: академік І.П.Павлов, генетик М.В.Тимофієв-Ресовський, співак Ф.І.Шаляпін, музичний критик і композитор В.В.Стасов, класики світової літератури Л.М.Толстой і О.М.Горький.

Коли говорять про гру в городки у дореволюційний період і про широке коло зацікавлених після 1917 рік, мають на увазі гру майже буз правил. Як вид спорту, що має єдині правила, городки сформувались у 1923 році за ініціативою звичайного методиста фізкультури С.В.Сисоєва. Саме він розробив перші правила змагань. І в цей рік в Москві проводяться перші Всесоюзні змагання, а з  1928 року городки були включені  в програму першої Всесоюзної Олімпіади.

Раніше гра відбувалась в основному на землі дерев’яними битками. З 20-х років почали з’являтись площадки з твердим (бетонним, асфальтним) покриттям. Городошники почали застосовувати ковані битки. В 1933 році вийшли нові правила, за якими були визначені 15 фігур, і гра була у багатьох аспектах регламентована. По суті ці правила дожили до нашого часу і діють сьогодні.

Післявоєнний період  городки були одним із масовим видом спорту, майже на рівні з футболом. Городкові майданчики були на всіх стадіонах, біля усіх домів відпочинку, пансіонатів, санаторіях та піонерських таборах, в парках, а також на територіях заводів і фабрик.

Що притягує в городках?  Гра проста за правилами, проводиться на відкритих майданчиках на свіжому повітрі. Ця гра цікава, атлетична, потребує сили та спритності, влучності та витримки, хорошої координації рухів. Городки заставляють забути про прожиті роки, вони у буквальному змісті слова  «всем возростам покорны». Популярність цієї гри пояснюється не тільки тим, що вона є відмінним засобом оздоровлення, але й її доступністю для різного віку людей.